Az 1212 technikában általában csak két szín van.Ez a háttérszín (hsz) és a minta színe (msz). Olyasmi, mint a betűs technika.
Az ismertetőhöz ezt a karkötőmintát használom:
Honnan ismered fel hogy 1212 technika? Egyszerűen: A sorokban nem ugyanannyi csomó van (ahogy az a betűs technikában van) Más szóval, ez egy "átlagos" minta.
Így rengeteg féle mintát meg lehet csinálni vele. Ez tényleg egy olyan eset, hogy akkor ha le tudod rajzolni, meg is tudod csinálni.
Néhány minta felhasználja az 1212 technika elemeit, de amint több mint két szín van benne, már nem lesz 1212 technika.
Azért hívják 1212 technikának, mert a szálak általában ebben a sorrendben vannak, amiben az 1 általában a háttérszín, a 2 pedig a minta színe.
A legkülönlegesebb a mintában az, hogy a szálak soha nem cserélnek sorrendet.
Ez azért van, mert csak két féle csomót használsz. A bjvcs-t(>), és a jbvcs-t(<).
Ezt a két csomófajtát MUSZÁJ tudnod, mert CSAK ezeket fogod használni.
Ha a leírásokban egy X-et találsz, az azért van, mert a szálak sorrendje valahogy így néz ki: 112121211 vagy így 11121212111. Miért? Hogy vastagabb legyen az oldalakon a háttér. Az X azt jelenti, hogy ugyanolyan színű fonalakat csomózol, tehát a csomó akármilyen lehet. A legtöbb 1212 technikával készített karkötőnek ilyen a széle.
A mintán észre fogod venni, hogy a szálak sorrendje nem szigorúan 1212, hanem 11212121, 1 a fekete, 2 a rózsaszín. Könnyebb ha a mintát olyan irányba fordítod, ahogy a karkötőd áll, hiszen így fogod csomózni.
Most hogy megvan a szálak sorrendje, elkészíted az első sort. Ebben a sorban minden csomó bjvcs lesz.
Ha a minta nem adja meg a szálak sorrendjét (lásd az első képet), számold meg az első sorban a csomókat. Ebben a mintában az első sorban 8 csomó van. Számold meg a második sort.. 9 csomó. A nagyobb sor győz.. 9 csomó x két szál csomónként = 18 szál.
Az első sor:
Most már tudjuk, hogy az első sorban minden csomó fekete bjvcs, tehát minden szál a csomók bal oldalán fekete lesz.
Jöjjön a második sor.
Most mindengyik csomó jbvcs lesz, és 9 fekete csomónk lesz. Tehát minden jobb fonal a csomók jobb oldalán fekete lesz.
Harmadik sor, visszatérünk az összes bjvcs-hez. A negyedik sor pedig végig jbvcs lesz. Egyszerűbben: ismételd meg az első két sort. Ezen a képen láthatod hogy melyik szálakat használtad eddig (kék pöttyök).
Most jön az érdekes rész! Egy rózsaszín (msz) csomó!
Jegyezd meg:ha az első sorban, a hsz mind bjvcs, és a második sorban, a hsz mind jbvcs, akkor a páratlan sorok (1,3,5,7,...) a hsz mindig bjvcs lesz,, és az összes páros sorban (2,4,6,8,...) a hsz mindig jbvcs lesz.
Ahoz hogy egy msz csomót csinálj, egy a háttérszín csomóival ellentétes csomót kell csinálnod. Tehát a bjvcs sorokban az msz mindig jbvcs lesz, a jbvcs sorokban az msz mindig bjvcs lesz.
Innentől kezdve a minta teljesen könnyen követhető.
Sok sikert!
by:Joey(Heather's Friendship Bracelets Forum) |